A diósgyőri forgóajtó: 12 év alatt 15 edző a DVTK kispadján (2013-2025)

Megosztás

Szerdán jelentette be a DVTK labdarúgócsapata az új edző személyét: a szombati, Felcsút elleni találkozón már a litván Valdas Dambrauskas ül a diósgyőri együttes kispadján. Cikkünkben az elmúlt kicsit több mint egy évtized edzőkeringőjét vesszük végig, amikor a klub magyar, bosnyák, szerb, bunyevác, horvát, szlovák, ukrán, spanyol és litván trénerekkel egyaránt próbálkozott.

Szivics Tomiszláv (2013-2015) – 55 mérkőzés

A modern diósgyőri futball egyik legsikeresebb korszaka kétségtelenül a Szivics-éra volt. A 2013/14-es bajnokságban a csapat megszerezte az 5. helyet, ami a bronzérem óta a legjobb eredménynek számított. Ennél is fontosabb volt azonban, hogy a DVTK legyőzte a Videoton FC-t a Ligakupa-döntőben, majd Magyar Kupa-döntőt játszott az Újpesttel. Bár a finálét büntetőpárbajban elbukták, az Újpest licencmegvonása miatt mégis a Diósgyőr indulhatott 18 év szünet után újra a nemzetközi porondon, az Európa Ligában.

A fénykor azonban hamar véget ért. A 2014/15-ös szezon második felében a csapat teljesítménye katasztrofálissá vált – a DVTK egyedüli csapatként maradt nyeretlen a 2015-ös fordulókban az év elején. Szivics, aki addig 55 meccsen irányította a gárdát, sportszerűen elismerte felelősségét, és távozott. Mint utóbb kiderült, a bosnyák szakember volt az utolsó, aki viszonylag hosszú időt tölthetett el nyugodt körülmények között a DVTK kispadján.

Vitelki Zoltán (2015, első időszak) – 5 mérkőzés

Szivics távozása után a klub az U21-es csapat edzőjét, a házon belüli megoldást jelentő Vitelki Zoltánt ültette a kispadra. A klublegendának azonban képesítési problémái voltak: nem rendelkezett pro-licenccel, csak A-licenccel, így a szabályok értelmében csupán 60 napig irányíthatta a csapatot. Az ideiglenes megoldás keretében Vitelki öt meccsen dirigálta a piros-fehéreket, mérsékelt sikerrel.

Bekő Balázs (2015-2016) – 19 mérkőzés

A nyáron a Kecskeméttől távozó Bekő Balázs vette át a DVTK szakmai irányítását. Stábjában helyet kapott a klublegenda Veréb György, valamint Visinka Ede és Borbély Erik is. A csapat teljesítménye azonban messze elmaradt az elvárásoktól: a 19 bajnokin mindössze öt győzelem született, ami kevésnek bizonyult.

A vezetőség ultimátumot adott Bekőnek: öt forduló alatt nyolc-kilenc pontot kellett volna gyűjtenie az együttesnek. A csapat ezt nem teljesítette, hiszen két vereség és két döntetlen mellett mindössze egyszer, a sereghajtó Békéscsaba ellen tudott nyerni. Bekő menesztése így nem számított meglepetésnek, decemberben távozott.

Egervári Sándor (2015-2016) – 14 mérkőzés

2015. december 29-én jelentették be, hogy Bekő helyét a korábbi szövetségi kapitány, Egervári Sándor veszi át. Nem ő volt az első szövetségi kapitányi múlttal rendelkező edző Diósgyőrben, korábban Bukovi Márton, Sebes Gusztáv, Verebes József és Csank János is irányította a válogatottat, majd később a DVTK-t.

Érdekesség, hogy Egervári játékosként épp a DVTK ellen mutatkozott be az élvonalban 1972 októberében. Edzőként három bajnoki címet szerzett (MTK, Dunaferr, MTK), és az U20-as válogatottat világbajnoki bronzéremig vezette. A DVTK-val végül a 9. helyen zárt a bajnokságban.

2016 tavaszán még úgy tűnt, maradni fog a következő idényben is, sőt terveket szőtt a játékoskeret megerősítéséről. Aztán a magyar-belga Eb-nyolcaddöntő idején váratlanul közölte lemondását. Indoklása szerint “elfogytak a játékosok” – utalva Elek Ákos, Egerszegi Tamás, Manjrekar James, Koman Vladimir, Barczi Dávid és a kölcsönben lévő Novothny Soma távozására. “Többször elmondtam már: ahogy a kőműves tégla nélkül, az edző sem tud játékosok nélkül építkezni” – fogalmazott a szakember. A tulajdonos által előirányzott cél, az első hatba kerülés, véleménye szerint nem volt összhangban a keret minőségével.

Horváth Ferenc (2016-2017) – 21 mérkőzés

Horváth Ferenc személyében régi-új ismerős érkezett a csapathoz: 11 év után tért vissza Miskolcra. Játékosként korábban 13 mérkőzésen 8 gólt szerzett a DVTK színeiben. Edzői karrierje során korábban a Kecskemét, a Paks, a Győri ETO és a Videoton kispadján is megfordult, utóbbi két csapattal ezüstérmet szerzett a bajnokságban.

Érdekesség, hogy Horváth egyetlen korábbi csapatánál sem töltött el egy teljes szezont. Ez a “hagyomány” Diósgyőrben sem szakadt meg: őszi eredményei katasztrofálisak voltak, a csapat az utolsó helyen állt. A vezetőség decemberig adott időt a bizonyításra, de ez nem jött össze. Híressé vált szeptember végi nyilatkozata visszaköszönt: “A csapatom 12. helyen áll, ami biztosan azt jelenti, hogy nem vagyok jó edző. Lehet, hogy így van. De az is lehet, hogy nem.”

2017 márciusában a klub vezetősége végül felmentette Horváthot, miután a tavaszi rajton újabb két vereséget szenvedett a csapat Mezőkövesden és az MTK ellen.

Vitelki Zoltán (2017, második időszak) – 2 mérkőzés

Horváth távozása után ismét Vitelki Zoltán lett a beugró megoldás, aki ezúttal a Debrecen és a Videoton elleni két mérkőzésre vállalta el a vezetőedzői feladatokat. Vitelki ismét csak átmeneti megoldásként funkcionált, amíg a klub megtalálja az új, állandó vezetőedzőt.

Bódog Tamás (2017-2018) – 37 mérkőzés

A következő választás egy olyan szakemberre esett, aki addig még nem dolgozott vezetőedzőként: Bódog Tamásra. A korábbi magyar válogatott védő pályafutása során megfordult a Pécsett, majd Németországban játszott, többek között az Ulm és a Mainz színeiben. Edzői karrierjét a Mainznál kezdte, majd hazatérve a Videoton stábjában Mezey György segítőjeként működött, később pedig Ralf Rangnick hívására a RB Leipzig felemelkedésének aktív szereplője lett.

Bódog szokatlanul sokáig, több mint egy évig maradt a DVTK kispadján – legalábbis diósgyőri mércével mérve. 2018 áprilisában azonban már őt is menesztették. A klub a rossz eredményekkel indokolta a döntést: a csapat 2018-ban addig csak egy bajnokit nyert meg, az utolsó hat NB I-es meccsén pedig csak két döntetlent tudott felmutatni négy vereség mellett, így két pontra került a kiesőhelyektől.

Bódog a Nemzeti Sportnak adott interjújában sérelmezte, hogy telefonon közölték vele a döntést: “Nem arra számítottam, hogy telefonon közlik velem a döntést, nyugodtan a szemembe mondhatták volna.” Kritizálta azt is, hogy túl sok feladattal terhelték meg: nemcsak a felnőttcsapattal foglalkozott, hanem felelt a női csapatért, oktatást tartott az alközpontok edzőinek, és a szertáros is őt hívta, ha bármi kérdés felmerült.

A klub büntetésként elvette a játékosoktól a szolgálati autókat a gyenge teljesítmény miatt, és a kommunikációban ezt Bódog kérésének állították be. Ő ezt határozottan cáfolta: “Mindig a játékosok mellett álltam, a szolgálati autók elvételét kimondottan elleneztem.”

Fernando Fernandez (2018-2019) – 44 mérkőzés

A klub hamarosan a korábbi közönségkedvenc játékosát, Fernando Fernandezt nevezte ki vezetőedzőnek. A spanyol szakember aktív futballistaként 2012 és 2013 között a Diósgyőri VTK játékosa volt, és hamar a szurkolók kedvencévé vált.

Fernando első évében hat mérkőzésen ült a kispadon, és sikerült benntartania a csapatot az élvonalban. A 2018/2019-es szezonban végig ő irányította a DVTK-t, és ismét kikerülte a kiesést. A 2019/2020-as idényt azonban egy győzelemmel és négy vereséggel kezdte a csapat, amivel a tabella utolsó helyére került. Emiatt 2019. szeptember 3-án menesztették.

“Elégedett vagyok az eredményeinkkel, mert amit a klubvezetőség kért tőlem, teljesítettük” – nyilatkozta később Fernando. “Mind a két idényben bent maradtunk az élvonalban úgy, hogy a kisebb költségvetésű klubok közé tartoztunk, de bátran támaszkodtunk az akadémiára, és sok fiatal magyar játékost építettünk be az első csapatba.”

Feczkó Tamás (2019-2020) – 39 mérkőzés

Fernando utóda Feczkó Tamás lett, aki korábban Nagyecseden és Ebesen irányított NB III-as csapatokat, majd 2013-ban a magyar amatőr-válogatottat vezette az UEFA Régiók Kupája döntőjében, ahol bronzérmet szerzett. Balmazújvárossal feljutott az NB I-be, majd az MTK-t is visszajuttatta az élvonalba.

Jól indult a Feczkó-éra: a Kisvárda elleni 3-1-es győzelem után visszatértek a szurkolók a lelátóra. Az NB I 2019/2020-as idényének végén a 9. helyen végzett a csapattal a 12 csapatos bajnokságban. A következő szezonban azonban 12 mérkőzés után csak 10 pontot gyűjtött a DVTK, amivel az utolsó előtti helyen állt. A legutolsó meccsen a listavezető Ferencvárostól kaptak ki hazai pályán 3-1-re, és mint kiderült, ez volt Feczkó utolsó meccse a DVTK kispadján. 2020 decemberében szerződést bontottak vele.

Geri Gergely (2020) – 3 mérkőzés

Feczkó utódja “a klub történetének első felvidéki vezetőedzőjeként” az ugyancsak 43 esztendős Geri Gergely lett, aki korábban a Nyitra csapatát irányította. Rendkívül rövid diósgyőri karrierje során mindhárom mérkőzését elveszítette a csapat (MTK 0-1, Bp. Honvéd 1-5, ZTE 1-3).

Kevesebb mint egy hónappal a kinevezése után távozott posztjáról. A klub hivatalos honlapjának indoklása szerint a menesztés hátterében nem az eredménytelen szereplés, hanem a klubnál történt tulajdonosváltás állt. Geri korábban a Nyitrától is azért távozott, mert a tulajdonos beleszólt a szakmai munkájába, és meghatározta, melyik kapus szerepeljen a kezdőcsapatban.

Zoran Zekić (2021) – 18 mérkőzés

Az új tulajdonos, Szíjj László érkezése után a vezetőség a horvát Zoran Zekićet nevezte ki. A 46 éves horvát szakember 2015 és 2019 között az NK Osijeknél dolgozott, és eszéki munkája előtt és után is a moldovai Sheriff Tiraspolnál tevékenykedett, amellyel bajnoki címet és kupát is nyert.

“Kiváló eredményekkel és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szakembert igazoltunk a DVTK vezetőedzői posztjára” – nyilatkozta a kinevezésről Benczés Miklós akkori sportigazgató. Zekić mindössze 18 mérkőzésen irányította a csapatot, és bár tavasszal 23 pontot szerzett (az elérhető 54-ből), ami 43%-os teljesítményt jelent, ez sem volt elég a bennmaradáshoz. A DVTK kiesett a másodosztályba, Zekić pedig távozott.

Búcsúszavaiban a horvát edző így fogalmazott: “Szeretnék köszönetet mondani a klub minden munkatársának az elmúlt hónapokban végzett odaadó munkájáért! Végül sajnos kudarcot vallottunk, de szeretném hangsúlyozni, hogy a stábom és én mindent megpróbáltunk, keményen dolgoztunk, és maximális tiszteletet mutattunk a klub és az ország iránt.”

Kondás Elemér (2021-2022) – 31 mérkőzés

A másodosztályú szereplés első évében a klubvezetés a Debrecennel két bajnoki címet is szerző Kondás Elemért bízta meg a csapat irányításával. A szikszói születésű szakember borsodi kötődése fontos szempont volt a kiválasztásánál, hiszen gyermekként a Miskolc közelében fekvő Szirmabesenyőben nőtt fel.

“Nagyon örülök, hogy a DVTK edzője lehetek, hiszen korábban voltam egy évig a klub labdarúgója, borsodi vagyok, harminc évig éltem a megyében” – nyilatkozta kinevezésekor Kondás. “Ez egy óriási feladat és egy hatalmas kihívás, szeretném, ha a csapat visszajutna oda, ahol a helye van.”

Kondás 31 NB II-es mérkőzésen irányította a csapatot, mérlege 18 győzelem, 7 döntetlen és 6 vereség volt. Ennek ellenére 2022 áprilisában, hét fordulóval a szezon vége előtt, amikor a csapat a második, feljutó helyen állt, a vezetőség váratlanul menesztette. A döntés közvetlen előzménye a Szegedtől hazai pályán elszenvedett 5-0-s vereség volt, de a lépés így is meglepte a szurkolókat.

Érdekesség, hogy Kondást egy évvel korábban a Debrecenből szintén feljutó pozícióban menesztették, így a szakember második alkalommal került hasonló helyzetbe.

Dragan Vukmir (2022) – 12 mérkőzés

Kondás távozása után gyorsan bejelentették az utódját: a szintén NB I-es indulásban reménykedő, közvetlen rivális Szeged edzőjét, Dragan Vukmirt csábították el. A szerb és magyar állampolgársággal is rendelkező szakember játékosként háromszoros magyar bajnok és háromszoros kupagyőztes volt.

A váltást Benczés Miklós sportigazgató azzal indokolta, hogy “a legutóbbi hazai rangadón a közvetlen riválisunktól elszenvedett vereség a tulajdonos és a klubvezetés meglátása szerint egy hosszabb folyamat eredménye volt.” Hozzátette: “Dragan Vukmir munkáját az egész szezonban figyelemmel követtük, megítélésem szerint egy igazi fejlesztő edző, a játékosai sokat fejlődtek a keze alatt.”

Vukmir kinevezése azonban nem bizonyult jó döntésnek. A 2022/23-as szezon gyengén indult a DVTK számára, két vereséggel kezdtek. Bár ezt két győzelem követte, az ötödik fordulóban a Pécsi MFC-től elszenvedett 4-3-as vereség után a vezetőség megvonta a bizalmat a szakembertől. Öt forduló után a csapat csak a 13. helyen állt a 20 csapatos NB II-ben, hat pontra lemaradva a feljutó helytől.

Kuznyecov Szergej (2022-2024) – 50 mérkőzés

Vukmir utódja a magyar és ukrán útlevéllel is rendelkező, hamarosan 40. születésnapját ünneplő Kuznyecov Szergej lett, aki korábban a Szpartak Moszkva és a Panathinaikósz csapatánál dolgozott Oleg Kononov és Bölöni László mellett. Harkivban született, majd amikor édesapja az FTC védője lett, családjával Magyarországra költözött, és Budapesten nőtt fel.

“Legfontosabb célom, hogy a DVTK játékát látva a szurkolók élvezzék a meccseinket, örömmel érkezzenek a stadionba, és boldogan távozzanak onnan” – fogalmazott kinevezésekor Kuznyecov. “Sokáig külföldön fociztam és edzősködtem, de természetesen jól ismerem a DVTK-t, hiszen gyerekkoromban többször jártam a régi stadionban.”

Kuznyecov vezetésével a DVTK fantasztikus teljesítményt nyújtott az NB II-ben: a 2022/23-as bajnokságot 28 győzelemmel, 3 döntetlennel, 7 vereséggel és 87 szerzett ponttal megnyerték, így két év után visszajutottak az NB I-be. Az élvonalban is jól kezdtek, a 6. forduló után meglepetésre az első helyen állt a csapat, ilyen pozícióban előzőleg 2017 nyarán, a 3. forduló után, Bódog Tamás edzősége idején volt utoljára.

Kuznyecov összesen 50 mérkőzésen irányította a DVTK-t, de 2024 februárjában, két nappal az OTP Bank Liga tavaszi rajtja előtt váratlanul menesztették. A hivatalos közlemény csak annyit írt, hogy “senki sem lehet fontosabb, mint a klub.” A háttérben azonban sajtóértesülések szerint a fiatalszabállyal kapcsolatos nézeteltérés állhatott.

Az MLSZ előírása szerint a kluboknak teljesíteniük kell egy minimális játékperckvótát a 21 éven aluli labdarúgók pályára küldésével, ami után jelentős támogatást kapnak. A DVTK állítólag elmaradt ennek a kvótának a teljesítésével, és a vezetőség világosan megmondta Kuznyecovnak, hogy a klub és az akadémia zavartalan működéséhez fontos teljesíteni az MLSZ-előírást. A tréner azonban nem volt partner a kérdésben, ezért rúgták ki.

A szakítás után az ügy jogi eljárássá fajult: Kuznyecov a FIFA-hoz fordult, ami ideiglenesen kizárta a DVTK-t az átigazolásból. A klub csalás miatt feljelentést tett, állítva, hogy a FIFA beadványban elhallgatták, hogy Kuznyecov magyar állampolgárként kötött szerződést, így nem a FIFA, hanem a magyar bíróságok illetékesek az ügyben.

Simon Miklós (2024) – 3 mérkőzés

Kuznyecov távozása után Simon Miklós vette át ideiglenesen a csapat irányítását három mérkőzés erejéig, amíg a klub megtalálja az új, állandó vezetőedzőt.

Vladimir Radenković (2024-2025) – 33 mérkőzés

2024 februárjában kilenc év után tért vissza Diósgyőrbe Vladimir Radenković, aki korábban Szivics Tomiszláv másodedzőjeként volt tagja a Magyar Kupa-döntős és Ligakupa-győztes csapat stábjának. A 46 éves, UEFA Pro-licenccel rendelkező szerb szakember edzői karrierje során megfordult a belgrádi FK Radnál, a szerb U21-es válogatottnál, a pozsonyi Slovannál (ahol egy Szlovák Kupát nyert), Cipruson, és a szerb válogatott stábjában is.

“Egy kicsit úgy érzem, hogy nem is tudom eldönteni, ugyanabba a klubba tértem-e vissza, mint amelyiket 2015-ben elhagytam, mert nem győzöm kapkodni a fejem, olyan fejlődésen ment keresztül a klub és az infrastruktúra” – nyilatkozta kinevezésekor Radenković.

A 2023/24-es bajnokságban a 7. helyen végzett a DVTK-val, majd a következő szezonban remek őszi teljesítménnyel a csapat a harmadik helyen telelt. 2025 tavaszán azonban három gyenge mérkőzés után (Újpest elleni döntetlen, majd vereség a ZTE-től és a Nyíregyházától), mindössze egy pont megszerzésével a vezetőség elvesztette a türelmét, és menesztette Radenkovićot.

“Meglepett az események alakulása” nyilatkozta a szerb szakember. “Büszke vagyok arra, amit az elmúlt egy évben elértünk. A játékosaimra pedig, ha lehet, még büszkébb vagyok, mert ők csináltak belőlem edzőt. Mint egy nagy családban, úgy éreztem magam.”

Horváth Csenger sportigazgató így indokolta a döntést: “Hosszú távon gondolkodom, így amikor felvázoltuk a DVTK fejlesztését célzó projektet, akkor abban számítottunk Vladimir Radenkovic és stábja munkájára is. Azonban az eltelt idő alatt kiderült, hogy nem egyezik a klub futballfilozófiája és az általa elképzelt játék.”

Vincze Richárd (2025) – 1 mérkőzés

Radenković távozása után ideiglenesen Vincze Richárd, a DVTK Labdarúgó Sportakadémia szakmai igazgatója vette át a csapat irányítását. Az átmeneti időszak nem sikerült jól, egyetlen mérkőzése egy 4-0-ás vereség volt az MTK otthonában. A vereség következtében a két csapat helyet cserélt a tabellán, a Diósgyőr a negyedik helyre csúszott vissza.

Valdas Dambrauskas (2025-)

A DVTK legfrissebb választása a 48 éves litván Valdas Dambrauskas lett, akinek pályafutása rendhagyó módon indult: 2002-ben a litván Legyen Ön is milliomos vetélkedőben nyert pénzből költözött Angliába, majd a Manchester United futballiskoláinál kezdett edzőként dolgozni. Később megfordult a Fulham és a Brentford utánpótlás csapatainál is, majd a litván Zalgirisnél, a bolgár Ludogorecnél, a horvát Hajduk Splitnél és a ciprusi Omoniánál is. Vezetőedzőként bolgár és litván bajnoki címet, horvát és lett kupagyőzelmet szerzett.

Dambrauskas 2027-ig írt alá a DVTK-val. Kinevezése kapcsán Horváth Csenger sportigazgató kiemelte: “Az győzött meg, ahogyan beépíti a munkájába az új technológiák használatát, és a döntéshozatal előtt adatalapú elemzéseket is végez.” Dambrauskas mellett érkezett még az olasz Valerio Zuddas másodedzőként, valamint a litván Justinas Gasiūnas kapusedzőként.

A bemutatkozó sajtótájékoztatón Dambrauskas így nyilatkozott: “A DVTK hatalmas lehetőségekkel rendelkezik. A létesítmények, a klub felépítése, a szurkolótábor, és a rendelkezésre álló technikai eszközöket nehéz összehasonlítani mással. Azt gondolom, hogy Európában mindenhol így kellene kinéznie egy futball klubnak.”


Az elmúlt 12 évben tehát 14 vezetőedző fordult meg a DVTK kispadján, ami jól mutatja a klub kiszámíthatatlanságát és az építkezés hiányát. Szembetűnő, hogy a leghosszabb ideig irányító Szivics (55 mérkőzés) és Kuznyecov (50 mérkőzés) kiemelkedő eredményeket értek el, ami igazolja a türelem és a hosszú távú építkezés fontosságát.

A gyakori edzőváltások hátterében többféle ok is meghúzódik: gyenge eredmények, szakmai nézeteltérések a vezetőséggel, koncepcionális különbségek, vagy éppen tulajdonosváltás. Szinte minden esetben megfigyelhető azonban, hogy a türelmetlenség, a gyors siker elvárása dominált, és hiányzott a hosszú távú építkezéshez szükséges stabilitás. Különösen érdekes, hogy több edző is panaszkodott arra, hogy nem kapott megfelelő támogatást, vagy éppen túl sok mellékes feladattal terhelték.

Valdas Dambrauskas lesz a 15. próbálkozás az elmúlt 12 évben, hogy a DVTK megtalálja a megfelelő szakembert a kispadra. A kérdés csak az, hogy ezúttal több türelmet kap-e, mint elődei, és sikerül-e hosszú távon fejlődési pályára állítani a csapatot – vagy ő is bekerül a “menesztett edzők körforgásába”, ami lassan a diósgyőri futball védjegyévé válik.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek